Drukarka atramentowa czy laserowa — co jest lepsze?


Jeśli szukasz drukarki (czy to do domu, czy do pracy), z pewnością staniesz przed wyborem pomiędzy urządzeniem atramentowym a laserowym. Poznajmy mocne i słabe strony każdej z technologii.

Różnica między drukarką laserową a drukarką atramentową — która z nich jest lepsza?

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe wykorzystują ciekły atrament rozpylany przez mikroskopijne otwory (dysze) na papierze, natomiast drukarki laserowe wykorzystują kasetę z tonerem (drobny proszek), który jest ogrzewany przez termoparę. Różnica w podejściu do drukowania odpowiada również za inny zestaw zadań, które te dwa typy drukarek mogą wykonywać. Skąd wiadomo, czy drukarka atramentowa czy laserowa jest dla Ciebie odpowiednia? Musisz zanurzyć się nieco głębiej w cechy konstrukcyjne.

Drukarki atramentowe

Drukarka atramentowa wykorzystuje atrament wodny lub pigmentowy. W przeciwieństwie do tonera atrament może wyschnąć w kasetach, jeśli nie drukujemy często. Dlatego co kilka dni należy wykonać wydruk próbny. Jeśli woda zetknie się z wydrukowanym dokumentem, tusz może ulec przebarwieniu — dotyczy to tylko tuszów fotograficznych. Jeśli jednak jakikolwiek inny dokument wejdzie w kontakt z wodą, zostanie zepsuty, nawet jeśli tusz nie „spłynie”.

Wśród zalet można wymienić następujące:

  • Tusz jest nietoksyczny, nie szkodzi zdrowiu ludzkiemu;
  • Koszt zestawu atramentowego dla kolorowego urządzenia atramentowego jest znacznie niższy niż dla urządzenia laserowego;
  • Wysoka jakość wydruków. Szczególnie fotografie i plakaty.

Druk laserowy

Do drukowania na drukarce laserowej używany jest specjalny proszek — toner. Podczas drukowania toner jest nanoszony jednocześnie wzdłuż całej linii druku. Toner ma wiele pozytywnych właściwości:

  • Nie wysycha w kasecie;
  • Dokumenty są bardziej odporne na blaknięcie i wilgoć;
  • Wysoka prędkość drukowania dokumentów czarno-białych;
  • Podstawowy koszt wydruku jednego dokumentu jest niższy w porównaniu z technologią atramentową.
  • Ogólnie rzecz biorąc, drukarki laserowe zużywają toner bardzo wydajnie. A specyfika tonera, czyli niezasychanie na głowicy drukującej, eliminuje okresowe wydruki testowe. Toner nie plami części drukarki ani drukowanych dokumentów.