Wybór odpowiedniego tuszu ma duże znaczenie dla działania drukarki atramentowej. To w głównej mierze tusz odpowiada za jakość wydruku, dlatego warto poszukać nieco lepszych rozwiązań pod tym względem. Do wyboru mamy dwa, główne rodzaje tuszów: pigmentowe i barwnikowe. Czym się od siebie różnią i czy ich zastosowanie wpływa w jakiś sposób na pracę drukarki?
Tusz pigmentowy – charakterystyka
Te na bazie pigmentu umożliwiają uzyskanie wydruku o dobrej rozdzielczości. Barwnikiem są w nich twarde cząsteczki pigmentu, które nie rozpuszczają się w wodzie lecz tworzą pewnego rodzaju zawiesinę. Pewne ryzyko stanowi sklejenie się pigmentu, co może doprowadzić do zapchania dyszy głowicy. Z tego powodu istotne jest stosowanie specjalnych dodatków chemicznych, które mają temu zapobiec. Warto przy tym wiedzieć, że pigmentowy można łatwo zdrapać, dlatego nie powinno się go stosować na wydruku oficjalnych dokumentów.
Tusze barwnikowe – co je wyróżnia?
Rozpuszczają się w wodzie, przez co tworzą roztwór, który nie zawiera osadów. Doceniane są przede wszystkim za bogatą paletę kolorów, dzięki czemu świetnie sprawdzą się podczas wydruku zdjęć. Co więcej, rozkładają się równomiernie, zapewniając tym samym optymalny poziom nasycenia. Niestety, nie wykazują odporności na promieniowanie UV, dlatego nie nadają się do materiałów, które mają być wykorzystywane na zewnątrz.
Który rodzaj tuszu wybrać: barwnikowy czy pigmentowy?
Jeżeli drukarka atramentowa jest przeznaczona wyłącznie na domowy użytek, to rodzaj tuszu nie będzie miał większego znaczenia. Do biur zdecydowanie lepszy okaże się tusz znanej firmy. Pod żadnym pozorem nie należy jednak mieszać dwóch rodzajów, ponieważ może to doprowadzić do ich zgęstnienia, co sprawi, że dysza zostanie zalepiona.